Współczesna edukacja — dlaczego warto rozważyć studia online?

Internet służy nam obecnie niemal do wszystkiego. W sieci robimy bowiem zakupy, obsługujemy konto bankowe, zamawiamy jedzenie z dostawą do domu, czy też poznajemy nowych ludzi. Coraz częściej także wybieramy formę nauki online. Ta niesie ze sobą wiele zalet, choć z pewnością wymaga od studentów sporo samodyscypliny. W wielu przypadkach studia przez Internet to jednak przede wszystkim wygoda i realna możliwość nauki, która w innych okolicznościach mogłaby być bardzo utrudniona. Komu zatem polecane są studia zdalne? 

Studia online — możliwość nauki z dowolnego miejsca

Pierwsze, co się nasuwa, to myśl, że studia online są rozwiązaniem dla osób mających utrudniony dostęp do zajęć stacjonarnych. I tak rzeczywiście jest. Nauka zdalna pozwala na kształcenie się niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywamy, mieszkamy, czy pracujemy. Dlatego właśnie studia przez Internet wybierają m.in. osoby pracujące i mieszkające zagranicą, a pragnące ukończyć krajową uczelnię. Dostęp do wirtualnego dziekanatu mamy tutaj 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a zajęcia odbywają się na powszechnie dostępnych i coraz szerzej znanych platformach e-learningowych. 

Jeśli chodzi o kierunki studiów online – naprawdę jest w czym wybierać, a lista możliwości kształcenia stale się wydłuża. Zarządzanie, Logistyka, czy Studia Menedżersko – psychologiczne to tutaj tylko wybrane propozycje. Co istotne, nauka online dotyczy studiów zarówno I jak i II stopnia.

Nie wszystkie kierunki są dostępne w takiej opcji nauki, jak chociażby wyszukiwana w ostatnim czasie ze szczególnym zainteresowaniem Kryminologia i Kryminalistyka Gdynia. Tutaj mamy z kolei dostęp do praktycznych narzędzi, zajęć warsztatowych oraz pracy techniczno – badawczej, która jest wykorzystywana później w pracy zawodowej. Podobną sytuacje będziemy mieli wybierając np. studia podyplomowe Gdańsk, choć tutaj możemy liczyć na bardzo elastyczne plany zjazdów, co studenci bardzo doceniają.

Studia online — szansa rozwoju dla młodych rodziców

Rodzice maluchów, którzy sami sprawują opiekę nad dziećmi to kolejna grupa osób, do których kierowana jest oferta studiów online. Taka forma nauki, choć wymagająca samodyscypliny, zaangażowania i sporej dawki samodzielnej pracy, pozwala elastycznie dopasować tempo i tryb nauki do indywidualnych możliwości. Na przykład w sytuacji, gdy nie możemy skorzystać z pomocy dziadków, czy niani w opiece nad potomstwem.

Przeczytaj także:  Parking przy lotnisku: jak wybrać najlepszą opcję dla siebie?

Nie oznacza to jednak, że zupełnie swobodnego i niezależnego sposobu studiowania. Program nauki przewiduje zazwyczaj konkretne terminy zdalnych zajęć, a na każdy semestr przypadają dwa stacjonarne zjazdy dydaktyczne, czyli odbywające się w siedzibie uczelni. Tego typu obowiązki wynikają wprost z obowiązujących przepisów. Trzeba jednak przyznać, że to wciąż dogodniejsze rozwiązanie, niż zajęcia tradycyjnie odbywające się ramach studiów dziennych i zaocznych.

Nowe możliwości zawodowe dzięki studiom online

Studia online wybierane są również przez osoby o ugruntowanej pozycji zawodowej, które jednocześnie poszukują nowych wyzwań i rozwoju. Zdalna nauka nie dezorganizuje codziennych obowiązków, pozwala zarówno na wywiązywanie się z zobowiązań wynikających z aktualnie wykonywanej pracy, jak i z zadań, jakie związane są z naszą rolą w życiu prywatnym. To często kusząca propozycja również dla osób, które chcą się przebranżowić, nie rezygnując w danej chwili z dotychczasowego stanowiska.

W związku z tym, że nauka online wymaga wspomnianej już samodyscypliny i zaangażowania, po takie właśnie rozwiązania sięgają najczęściej osoby ambitne, poszukujące nowych możliwości, stawiające na rozwój, ale też interesujące się nowoczesnymi formami kształcenia. Jeśli cenisz sobie elastyczne rozwiązania i niezależność, kierunki online powinny Cię zainteresować.

Studia online — możliwość studiowania na kilku kierunkach 

Czasem trudno pogodzić równoległe studiowanie więcej niż jednego kierunku. Ambitnych śmiałków jednak nie brakuje. A zajęcia prowadzone zdalnie są w takich przypadkach sporym ułatwieniem. Pozwalają na studiowanie bez konieczności poświęcania dodatkowego czasu np. na dojazdy na uczelnię, czy uczestniczenie w regularnie odbywających się zjazdach. 

Wybierając formę studiowania online warto pamiętać, że podobnie, jak w tradycyjnym systemie nauki, tak i tutaj będziemy musieli zdobywać zaliczenia poszczególnych przedmiotów. Co jednak kluczowe, absolwent otrzymuje tutaj dyplom ukończenia studiów tak samo ważny, jak w przypadku innych trybów nauki.

Przewiń na górę